Parduotuvės pilnos įvairiausių produktų – nuo įprastų kasdieninių iki egzotiškų, net sunkiai suvokiamų. Jie sudėlioti lentynose, masina spalvomis ir įdomiais pavadinimais. Lyg užhipnotizuoti, dedame juos į krepšį, paskui parsinešame namo ir… išmetame.  Tai rodo net statistika – lietuviai išmeta trečdalį maisto. “Maisto banko” dar 2009-aisiais, ekonominio sunkmečio metais, vykdytos apklausos duomenimis, maistą kartą per savaitę išmesdavo net 32 proc. apklaustų respondentų.

Žmonių neatidumu labai dažnai naudojasi ir prekybos centrai – pagal marketingines taisykles sudėlioti produktai, ryškios šviesos, vis dar magiškas žodis „akcija“ – priverčia žmones užsimerkti ir prarasti budrumą. Tada ranka tiesiasi prie pakuotės, įmeta į krepšelį.  O paskui – produktas keliauja į šiukšlių dėžę. Dažniausiai – dėl pasibaigusios galiojimo datos. Arba todėl, kad nupirkus produktą, kurio neplanavote – paprasčiausiai pritrūksta laiko jį suvartoti.

Nežinau, kaip Jūs, bet visada tikrinu prekės galiojimo laiką. Tam sugaišti ne itin daug – 5 sekundes.  Jei blaiviai įsivertini, kad iki kol baigsis galiojimas spėsi jį sunaudoti – drąsiai dedi į krepšį, jei ne – geriau lai lieka lentynose. Ir visai nesvarbu, kad jo kaina mažesnė. Žinoma, yra siūloma keletas būdų, kaip pratęsti galiojimą: pagaminti patiekalą ir jį sušaldyti, paruošti pusfabrikačius.

Niekada neperku perfasuotų produktų – sūrio, mėsos, tik originaliose gamintojų pakuotėse. Pati esu mačiusi parduotuvės salėje, kad pardavėja plėšė pakuotes, o paskui viską iš naujo pakavo. Tai buvo prieš penkis metus – gal dabar nebedaro – negaliu pasakyti. O gal nusineša į sandėlį. Bet vaizdas įstrigo atmintin ilgam. Nes iš naujo atspausdintose etiketėse produktas „atgimsta“ ir jo galiojimo laikas prasitęsia.

Ai, dar vos nepamiršau – kartais kyšteliu nosį į nukainuotų produktų lentyną. Sąžiningesni pardavėjai, prekes, kurių galiojimo laikas baigsis rytoj – gaminius stipriai nukainoja. Išmokau to, gyvendama Belgijoje, prieš parduotuvės darbo pabaigą visos tos dienos bandelės – būdavo už pusę kainos. Tik vėl – reikia labai atidžiai apžiūrėti pakuotes.

Kokie apsipirkinėjimo įpročiai taupo Jūsų pinigus?

 

Reklama: Statinio statybos techninė priežiūra