Press "Enter" to skip to content

Apie keliavimą su vaikais

blog.zigzag.lt keliavimas su vaikais

Daugelis sutiks, kad susidėlioti kelionės maršrutą nėra taip jau lengva, kuomet planuojama keliauti su vaikais… Dažnai vaikams kelionė atsibosta vos jai prasidėjus, todėl vykstant į kelionę su mažaisiais keliautojais labai svarbu pasirinkti tinkamą transporto priemonę ir apsiriboti lengvu, neintensyviu maršrutu.

KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI PRIEŠ PRADEDANT KELIONĘ

Būtinų daiktų sąrašas. Keliaujant su mažyliu, rekomenduojame turėti mažylio priežiūrai būtiniausius daiktelius (sauskelnes, servetėles, tepaliukus ir pan.). Geriausias rankų dezinkefuotojas kelionėje – šlapios servetėlės arba dezinfekuojantis kremas – be jų ko gero neišsiversite. Turėkite daug užkandžių (riešutų, džiovintų vaisių, javinukų ir pan.), tai bus ir užkandis, ir kartu smagus žaidimas vaikams. Ir kaip be fotoaparato? Taip pat įsimeskite keletą vaikams mielų žaisliukų. Įsidėkite tik reikalingiausius daiktus, patogią avalynę ir rūbus, priklausomai nuo oro sąlygų.

Dokumentai. Turėkite reikiamus dokumentus. Atminkite, kad vykstant su vaiku į užsienį reikia turėti vaiko asmens tapatybės kortelę arba pasą. Pasitikrinkite, į kurias valstybes užtenka kortelės, o kur būtinas pasas. Vykti su gimimo liudijimu negalima.

Pasidomėkite, ar šalyje, į kurią vykstate, reikalinga viza ir kiek laiko ji gaminama.

Vykstant į Šengeno valstybes, notariško patvirtinimo, kad galite vykti su vaiku, nereikia. Kai vienas iš tėvų keliauja su vaiku, dėl reikiamų dokumentų pagal šeimoje esančią situaciją reikia kreiptis į vaikų teisių tarnybą. Pavyzdžiui, gal būt yra teismo sprendimas, apribojantis vaiko išvežimą iš šalies. Papildomi dokumentai turi būti pateikti atsižvelgiant į tai, su kuo vaikas vyksta į kitas, ne Šengeno, užsienio valstybes. Plačiau apie tai skaitykite čia.

Draudimas. Prieš kelionę rekomenduojame pasirūpinti draudimu nuo ligų ir nelaimingų atsitikimų, kad būtų užtikrinta būtinoji medicininė pagalba užsienyje. Vaikai dažnai paslysta, susižeidžia ar suserga, – negali nuspėti, kas gali nutikti kelionėje. Galbūt vaikas ir nenukentės, tačiau jis gali sužaloti svetimą turtą, tad civilinės atsakomybės draudimas kelionės metu irgi gali praversti.

Maršruto parinkimas. Priminsime, kad sėkminga kelionė su vaiku nebūtinai turi būti dviejų savaičių kasdieninis gulinėjimas prie jūros Šventojoje arba atostogos, praleistos Egipto ar Turkijos viešbučio teritorijoje su „išsisėmusiais“ animatoriais. Keliaukite su šeima kitaip ;)

Vaikų užimtumas:
– Užkirskite kelią vaikų klausimams „Ar mes jau atvykome?“, „Ar greit atvyksime?“, „Ar jau?“. Paruoškite keletą žaidimų. Pildykite įžymių matytų vietų sąrašą arba prieš kelionę susirašykite vietas, kurias galėtumėte pamatyti, ir pažymėkite tuos objektus, kuriuos jau pamatėte. Arba žaiskite pasaulio vėliavų atpažinimo žaidimą.
– Kelionės metu pasakokite mažyliui tai, ką matote už lango. Papasakokite apie tai, kas yra debesis, kada jis pradeda lyti. Tai užims vaiką kurį laiką.
– Įsidėkite pieštukų, flomasterių ar vaškinių kreidelių su popieriumi, kad vaikas galėtų nupiešti objektus, matomus pro traukinio, autobuso ar mašinos langą.
– Įsimeskite į kelioninį krepšį knygučių, kišeninį kompiuterinį žaidimą, mini muzikos grotuvą su ausinėmis ir kelionės metu dainuokite kartu su vaikais.
– Pasiimkite mėgstamus žaidimus (kortas, šaškes, Alias ar pan.).
– Kelionėje kartu su savimi turėkite vaikų mylimiausią žaisliuką. Esant itin kebliai situacijai, kai vaikai pavargsta, supyksta ar tiesiog tampa irzlūs, mylimas žaislas nuteiks teigiamai.
– Kelionėje vaikai gali rinkti vietų, kuriose lankėtės, brošiūras ir vėliau klijuoti į žurnalą, pripiešdami savo įspūdžius apie tai, ką lankė, matė ar valgė. Taip pat gali rinkti autografus. Jei išgirsta naujų žodžių, gali juos įrašyti į savo albumą.
– Sugalvokite raidę (A, Š) ir sakykite žodžius, kurie prasideda šia raide. Arba su vaiku pažaiskite spalvų žaidimą: „kokius daiktus žinote geltonos spalvos?“. Su mažaisiais galite pažaisti pirštukų žaidimą („Viru viru košę“ ar pan.).
– Įtraukite vaikus į visos šeimos žaidimą: minkite mįsles, dainuokite, kalbėkite apie tai, kur eisite, ką veiksite.
– Turėkite su savimi žemėlapį ir leiskite vaikams žymėti maršrutą, sustojimus ir panašiai. Tai gali būti malonus ir protą mankštinantis užsiėmimas visai šeimai.
– Kad vaikai nepasimestų ir jums nereiktų nerimauti, nustatykite vidines tvarkos taisykles savo vaikams. Pavyzdžiui, susitarkite, kad traukiniui pradedant lėtėti, vaikai grįžta į vietą, kurioje sėdite jūs.

KELIONĖ TRAUKINIU

 Privalumai. Ko gero, viena iš patogiausių keliavimo priemonių – traukiniai. Traukinių stotys įsikūrusios strategiškai patogiose vietose (oro uostuose arba tiesiog miesto centre).

Traukiniai vyksta pagal grafiką, todėl išvengiama mašinų spūsčių. Pro plačius traukinio langus atsiveria nuostabi panorama.Vaikai turi vietos žaisti, laisvai judėti ar patogiai sėdėti plačioje traukinio sėdynėje.Greituosiuose ar panoraminiuose traukiniuose įrengti vaikų žaidimų kambariai, šeimos vietos. Su kūdikiais keliaujančios mamos gali atsikvėpti, nes nereikia rūpintis, kur pervystyti kūdikį, pašildyti maistelį, – daugelyje traukinių tam yra įrengti specialūs kambariai. Tad jaunos šeimos drąsiai keliauja traukiniu po Europą tiek su vyresniais vaikais , tiek su kūdikiais.

Trūkumai. Dar nėra galimybės keliauti traukiniu į Europos šalis tiesiogiai iš Lietuvos. Kelionės traukiniu prasideda nuo Varšuvos. Kita vertus iki Varšuvos galima nuvykti autobusu arba kelionę pradėti iš pasirinkto Europos miesto, nuskridus į jį lėktuvu.

Bagažas. Neribojamas bagažas. Patogu vežtis vaikiškus vežimėlius.

Traukiniai, pritaikyti kelionėms su vaikais: Eurostar, TGV, Thalys, Teoz, Lunea, Swiss Travel System.

Maršrutai. Jei ketinate keliauti traukiniu su vaikais, sudarydami maršrutą pasidomėkite, ar juose numatyta pramogų vaikams, ar kraštovaizdžiai pavers kelionę vaikams maloniu prisiminimu. Svečiuojantis Prancūzijoje rekomenduojame rinktis išvykas į Disneilendą (priešais geležinkelio stotį yra pagrindinis įėjimas į Disney Parką), Futuroskopo parką (TGV traukiniai veža į “Futuroscope-TGV” stotį, kuri yra prie pat įėjimo į Futuroscope parką. Iš parko tiesioginiu traukiniu galima nuvykti į daugelį kitų miestų), keliauti į NESTLÉ šokolado fabriką (Montreux – Broc – Montreux, 1 dienos kelionė). Kelionę Šokolado traukiniu (Chocolate Train) įsiminsite ilgai. Jus žavės pro langus atsiveriantis nuostabus kraštovaizdis, o dieną skaidrins visame pasaulyje žinomo šokolado skonis. Neapsiriksite pasirinkę ir Šveicarijos Alpes. Nuostabiu Šveicarijos kraštovaizdžiu galima mėgautis keliaujant panoraminiais traukiniais (scenic trains): GlacierExpress (kelionė iš Šveicarijos Rytų į Vakarus), Bernina Express (kvapą giaužianti kelionė iš šaltų ledynų į šiltą palmėmis apaugusią pakrantę), William TellExpress (šis maršrutas jungia vokiškai kalbančią centrinę Šveicarijos dalį su itališkai kalbančia Šveicarijos dalimi), Golden Pass Line (maršrutas jungia centrinę Šveicarijos dalį su Ženevos ežeru).

Kainos. Daugelyje Europos šalių vaikai iki 4 metų (kai kur ir vyresni) keliauja nemokamai (atskira vieta neskiriama), vaikams nuo 4 iki 11 metų imtinai taikoma nuo 1/3 iki 50 % nuolaida nuo suaugusiojo bilieto kainos. Prieš kelionę rekomenduojame pasidomėti geležinkelių kompanijų pasiūlymais šeimoms. Labai dažnai taikomos papildomos nuolaidos šeimos nariams, vaikams įteikiami bilietai ar nuolaidos į pramogų parkus ir kt.

Plačiau apie keliavimą su vaikais automobiliu, autobusu ir lėktuvu, apie bagažą bei papildomas kainas skaitykite čia.