Press "Enter" to skip to content

Naujas požiūris į maistą pagal Michaelą Pollaną

Tikriausiai, dabar nerasime žmoagaus, kuris nors kiek nors nesidomėtų tuo, ką ir kaip valgo, kokius maisto produktus perka. Ypač, jeigu  perka ne tik sau vienam, bet ir šeimai. Šio mėnesio „Editos” žurnalas pristatė Michaelo Pollano knygos „Food rules: an eater’s manual” knygą. Kelios taisyklės, manau pravers ne tik moteriškų žurnalų skaitytojams, bet ir visiems.

 

1. Nevalgyk to, ko tavo močiutė nelaiko maistu. Manau, labai išsiplėsti nereikia – ir taip aišku, kad maistas dabar pateikiamas tokiose formose ir pavidaluose, kad neperskaitęs pavadinimo nežinosi, kas tai per daiktas – batų tepalas ar užtepas.

2. Nepirk maisto, kurių sudedamųjų dalių nerasi normalioje virtuvėje – juk spintelėse tikrai nebūna prikrauta ksantano gumos, propionatų ar digliceridų. Vadinas nieko naudingo juose nėra, skirti tik tam, kad maistą užkonservuotų ir būtų lengviau palaikyti prekinę išvaizdą ir formą.

3. Venk produktų, kurių etiketėse cukrus nurodytas pats pirmas. Beje, cukrus turi gal 40 sinonimų – maltozė, dekstrozė, saharozė, sulčių koncentratas ir t.t. Tokie produktai nėra labai vertingi. Nieko gero, jei cukrus produkte pakeistas dirbtiniais salikliais – vos suvalgius tokį, vėl norėsis valgyti, nes organizmas negavo savo energijos dozės.

4. Maistui gaminti neverta pirkti produktų, kurie turi daugiau negu penkias sudedamąsias dalis. Tuoj išgirsiu, kad patiekalai gaminami ir iš 30 komponentų. Tai puiku. Svarbiausia, kad tie 30 komponentų būtų kuo grynesni.

5. Taikyk trečioko testą. Jei gaminio etiketės nesugebėtų perskaityti trečiokas, tai tokio produkto neverta dėti į krepšelį.

6. Jokių produktų, ant kurių yra šūkiai apie naudą sveikatai. Galvokite labai paprastai – ūkininkas, pagaminantis 10 sūrių, tikrai neišgalės atlikti tyrimų ir pagrįsti, sūrių vertę sveikatai. O didelės kompanijos – gali skirti tam labai daug lėšų ir visi žino, kad „margarinas yra žymiai sveikiau, negu natūralus sviestas”.

7. Nepirk nieko, kas reklamuoja per televiziją. Ekspertai paskaičiavo, kad daugiau kaip du trečdaliai maisto yra smarkiai perdirbti arba menkaverčiai.

8. Valgyk maistą, kuris nesuvalgytas supūtų. T.y. žiūrėk, kad galiojimo laikas būtų kuo trumpesnis, nes produktas galintis stovėti lentynose keleris metus tikrai natūralumu nekvepia.

9. Nevalgyk maisto, kuris visame pasaulyje vadinamas vienu vardu – kokakola, cheetos, bigmack ir pan. iš jų naudos tikrai nedaug.

10. Rinkis gerus produktus, o ne jų imitacijas – sviestą, o ne riebalų mišinį, sūrį, o be baltyminį produktą. Aišku, sakysite, kad sūris kainuoja brangiau, bet sveikata dar brangesnė.

11. Užkandžius rinkitės daržovių skyriuje. Mūsų šeimyna, per kino vakarus mielai kremta agurkų šiaudelius su jogurto padažu.

12. Prisiminkite, kad tortai, pyragaičiai – šventiniai patiekalai. Tai ir valgykite juos … per šventes, o ne kasdien.

13. Nevalgyk ten, kur „valgo” tavo automobilis, t.y. nepirk maisto degalinėse.

Straipsnis dar su daugybe naudingų patarimų, bet manau ir šituos keliolika įgyvendinus būtų žymiai sveikiau gyventi.

Gerų minčių ir skanių patiekalų!