Na, gal ne visoms mamytėms, tačiau toms, kurios mėgina papildyti šeimos biudžetą vaiko auginimo atostogų metu dirbdamos autorinius darbus. Šitai sąlygoja nauja Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo redakcija, įsigaliojusi nuo šių metų balandžio.

Įstatymas numato:  kai apdraustasis asmuo, kuris buvo ar yra išleistas vaiko priežiūros atostogų, turi draudžiamųjų pajamų, kurios yra mažesnės už motinystės pašalpą, jam mokamas apskaičiuotos pašalpos ir jo atitinkamą mėnesį turėtų draudžiamųjų pajamų skirtumas. Paprastai kalbant, jei gauni nors kiek pajamų kad ir iš kūrybinės veiklos pagal taip vadinamas autorines sutartis, tai kiek gavai honoraro, ta suma mažinama Sodros mokama išmoka už vaiko auginimą.

Ką mano seimo nariai apie tokį įstatymą? „Lietuvos žinių“ kalbinta parlamentarė Dalia Teišerskytė tvirtino, kad daugelis neseniai priimtų įstatymų yra laikini ir galios tik tol, kol valstybė “atsistos ant kojų”. “Jei įstatymą vertintume pagal etinius principus, moralės normas – jis negeras.“ – sakė parlamentarė.

O kaipgi galima išsaugoti šias papildomas pajamas? Būkime kūrybingi! Šaltinio, pagal kurį parengtas šis įrašas, autorius Dainius siūlo: vienintelė išeitis neprarasti honoraro ir valstybės mokamos išmokos, susitarti su honorarą mokančią organizacija, kad ji tau pinigėlius pervestų tik pasibaigus vaiko priežiūros atostogoms. Arba perleiskite savo turtines teises į sukurtą autorinį kūrinį kitam asmeniui. Pvz., labai gerai tinka sutuoktinis. Tada jis gaus honorarą. Absurdas? Taip, bet tokie įstatymai šiuo metu galioja Lietuvoje ir vienintelė išeitis – savo pajamas gauti po dvejų metų arba kito asmens vardu. Manykite, kad tai nemokamas patarimas.

Written by Dainius Tulaba

Dainius - kompiuterių entuziastas, pagal išsilavinimą geologas. Tačiau visų pirma sutuoktinis ir tėvas. Verslininkas, investuotojas, darbuotojas. Dar rašau ir portale fwd.lt

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *