Rinitas - nosies gleivinės uždegimas, kuriam būdingas nosies gleivinės paburkimas, gausios ar net pūlingos išskyros, bėrimas nosyje ir čiaudėjimas. Per metus rinito simptomais skundžiasi apie 40 proc darbingo amžiaus asmenų.

sloga1

Žiema – peršalimo negalavimų laikas. Dažniausias iš jų – sloga (rinitas). Liaudyje dažnai sakoma, kad sloga – tai ne liga. Ar iš tiesų tai tiesa? Kokios slogos priežastys ir ką daryti sloguojant sužinosite perskaitę šį straipsnį.

Rinitas – nosies gleivinės uždegimas, kuriam būdingas nosies gleivinės paburkimas, gausios ar net pūlingos išskyros, bėrimas nosyje ir čiaudėjimas.

Per metus rinito simptomais skundžiasi apie 40 proc darbingo amžiaus asmenų.

Skiriamos kelios ūmaus rinito stadijos. Pirmoji (pradinė) stadija – sausoji, kai būdingas nosies gleivinės džiūvimas ir tempimas, užgulimas ir paburkimas. Antroji stadija – drėgnoji: dar smarkiau užgula nosį, sunku kvėpuoti per nosį (dažnai visai neprakvėpuojama), iš nosies teka vandeningos ar gleivėtos išskyros. Rinitas baigiasi trečiąja stadija: sumažėja gleivinės paburkimas, pagerėja kvėpavimas per nosį, mažėja išskyrų ir palaipsniui jos pradingsta. Pasveikstama.

Ūmaus rinito simptomai trunka 7-8 dienas, kai imuninė sistema stipri – 2-3 dienas, o kai imuninė sistema nusilpusi – iki 3-4 savaičių ir yra tikimybė, kad liga gali pereiti į lėtinę formą.

Pagal nosies gleivinės būklę iki susirgimo, rinitas yra skirtingas: jei gleivinė atrofuota, tai reaktyvūs reiškiniai ne tokie stiprūs, ūmus laikotarpis trumpesnis; jei gleivinė yra hipertrofinė, priešingai, ūmūs reiškiniai ir simptomų sudėtingumas pasireiškia daug rečiau, trunka ilgiau.

Priežastys

 • Ūmus rinitas gali būti vienas ūmios virusinės infekcijos požymių.
 • Lėtinė bakterinė infekcija yra lėtinio katarinio rinito priežastis. Jis pasireiškia gleivinės hiperemija, šnervių paburkimu, paeiliui užgulant tai vieną, tai kitą šnervę, o sumažėja esant fiziniam krūviui. Sunku kvėpuoti per nosį (ypač gulint), sutrinka uoslė ir iš nosies teka gleivėtos ir pūlingos išskyros.
 • Gana dažnai rinito priežastis (iki 32 proc. visų atvejų) yra alergija. Alerginis rinitas pasireiškia staigiais nosies užgulimo priepuoliais, kai sunku kvėpuoti per nosį, ir dideliu vandeningų ar gleivėtų išskyrų kiekiu, čiaudėjimu, dažniausiai ryte, ir kontaktuojant su alergenu. Sezoninis rinitas susijęs su tam tikrų augalų žydėjimu, o trunkantis visus metus dažniausiai sąlygojamas buitinių alergenų.
 • Nervinių mechanizmų, lemiančių normalią nosies fiziologiją, sutrikimo rezultatas yra vazomotorinis (neurovegetacinis) rinitas, kurio metu paprasti sukėlėjai sukelia nosies gleivinės hiperergines reakcijas. Būdingas didelis kiekis gleivėtų išskyrų iš nosies, sunkus kvėpavimas esant nosies gleivinės hiperemijai ir paburkimui (patinimui). Dažnai skystos išskyros susidaro po miego arba pasikartoja daug kartų. Gali būti sukeltas meteorologinių veiksnių, endokrininės sistemos sutrikimų, CNS funkcinių pakitimų.
 • Daugeliu atvejų rinito priežastis yra adenoidai (patologiniai nosies sinusų padidėjimai). Be sunkumo kvėpuoti per nosį, užkimsta balsas, miegama pravira burna, išsiskiria daug gleivėtų išskyrų, kurios užpildo nosies ertmes ir teka į nosiaryklę.
 • Nosies ertmėje esantys svetimkūniai gali sukelti rinitą vaikams. Būdingas sunkumas kvėpuoti per vieną nosies pusę, gleivėtos išskyros iš vienos nosies šnervės, gali pasitaikyti kraujavimas iš nosies.
 • Sinusitas – ūmus arba lėtinis nosies sinusų uždegimas. Jam būdingas sunkumas kvėpuoti per nosį, uoslės sutrikimai, skausmas kaktoje arba pasklidęs galvos skausmas, gali pasireikšti subfebrilitetas.
 • Ozena (dvokusis rinitas) – lėtinis susirgimas, kai atrofuojasi nosies gleivinė. Sergant susidaro tirštų išskyrų, kurios džiūsta, vargina nosies sausumas ir niežėjimas, labai pablogėja uoslė, atsiranda nemalonus nosies kvapas, kurio sergantieji patys nejaučia. Moterims tai pasireiškia 4 kartus dažniau nei vyrams.

Klasifikacija

1. Alerginis:

 • Sezoninis rinitas (jautrumas augalų žiedadulkėms);
 • Trunkantis visus metus (alergija buitinėms dulkėms, erkėms, tarakonams ir maisto produktams).

2. Infekcinis:

 • Ūmus;
 • Lėtinis.

3. Kitoks (profesinis, vazomotorinis ir kt).

Pavojingi simptomai, kai reikia kreiptis į gydytoją

 • Sergant rinitu kūno temperatūra pakyla daugiau nei 38,5 °C.
 • Nemalonus kvapas iš nosies.
 • Kraujingos išskyros iš nosies.
 • Pūlingos išskyros iš nosies.
 • Rinitas pasireiškia kartu su kosuliu, kuris trunka ilgiau nei 1 savaitę (ypač tais atvejais, kai kosulys sustiprėja, pasitaiko dusulio priepuolių, didėja silpnumas, išsiskiria tirštų išskyrų arba yra išskyrų su kraujo priemaišomis).

Žemiau yra algoritmas, padėsiantis teisingai pasirinkti, kada ir kaip galime gydytis patys, o kada kreiptis į gydytoją.

sloga

Straipsnyje panaudota farmacininko Mariaus iš google+ surinkta ir susisteminta informacija.

Būkite sveiki!