Foto: screenrant.

Šis įrašas apie ateitį ir progresą. Apie ateities prognozes, kurias galime patikrinti. Kaip žymiausi sci-fi kūrėjai įsivaizdavo dabartį (2012-uosius) gūdžiais 1987-aisiais?

Aizekas Aizimovas buvo lakoniškas – žmonės dar nebus susinaikinę branduolinio karo metu ir Žemėje bus 8-10 milijardų gyventojų. Bent dėl vieno dalyko jis neklydo.

Gregoris Benfordas taip pat manė, kad Žemėje bus arti 8 milijardų gyventojų. Taip pat vis dar neturime jo prognozuotųjų gyvenamųjų bazių Mėnulyje ir, bent jau kol kas, neskraidome į Marsą. Tačiau tyrimai ir pasiruošimai šiose srityse gana aktyvūs. Dar jis prognozavo, kad maistas išliks nepasikeitęs. Na, gal JAV, kur rašytojas gyvena, jis ir nepasikeitė, tačiau Lietuvoje galime pastebėti radikalių pokyčių šioje srityje. Dar neblogai, mano manymu, jis pataikė mokslų sferoje:

In science, the Icks (physics, mathematics) will be eclipsed by the Ologies (biology, psychology, ecology…).

Moksle „-ikas“ (fizika, matematika), pakeis „-ologijos“ (biologija, psichologija, ekologija).

Tačiau reikia pastebėti, kad „ikos“, taip pat chemija ir kiti tikslieji mokslai yra gana tvirtas pagrindas ir pagalba minėtosioms „ologijoms“.

Trečiasis ateities pranašas man pasirodė įdomiausias – Algis Budrys.  Jis pasirašinėjo slapyvardžiais Frank Mason, John A. Sentry, Paul Janvier, William Scarff, Robert Marner, David C. Hodgkins, Ivan Janvier, Alger Rome. Algis Budrys – žymiausias lietuvių kilmės mokslinės fantastikos rašytojas.

Jo vardas įtrauktas į 25 žymiausių XX a. antros pusės rašytojų fantastų sąrašą, jo biografija ir kūrybos analizė pateikta Charles Platt knygoje „Kas rašo mokslinę fantastiką“ greta 30-ties geriausių fantastų, tokių, kaip Aizekas Azimovas. Jo kūriniai jau tapo pripažinta mokslinės fantastikos klasika.

Mūsų laimei, dauguma rašytojo pranašysčių neišsipildė. Jis prognozavo aukštą „saugomos energijos“ kainą, kaip pvz. baterijos ir panašiai. Tačiau dalis spėjimų, susijusių su visuomenės sankloda, manau, turi labai realius šansus išsipildyti.

Gerald Feinberg laurus atiduoda šių dienų kompiuteriams, elektronikai ir nanotoechnologijoms ir, ko gero, pelnytai. Šiandien pasiekti tikrai stebinantys ir fantastiški duomenų perdavimo greičiai, o nanotechnologijų mokslas ir pramonė auga kaip ant mielių. Deja – vakcina nuo AIDS vis dar neišrasta.

Itin stebina Sheldon Glashow įžvalgos. Paskaitykite patys.

2012 branduolinis karas vis dar bus neįvykęs, Reigano „Žvaigždžių karų“ programa bus žlugusi. Dauguma ligų bus pagydomos, deja – AIDS vis dar bus nesuvaldyta.

Tiesa – ekonomikoje Sheldon sekėsi ne taip puikiai. Kaip didžiausia pasaulio ekonomika buvo nominuota Japonija. Šiek tiek apsirikta ir „šauta“ per daug į šiaurę. Nauja dominuojanti jėga, ko gero, yra Kinija. Amerikos ekonomikai prognozuotas nedidelis nuosmukis. Irgi pro šalį. Tačiau kalbant apie visuomenės sanklodą – pataikyta puikiai.

Didės atotrūkis tar turtingųjų ir vargšų, mūsų vaikai negyvens taip komfortiškai, kaip gyvename mes.

Daugiau spėjimų galite paskaityti originaliame straipsnyje.

Žinoma, nepatingėkite pasidalinti savo spėjimais – kaip įsivaizduojate pasaulį po ketvirčio amžiaus – 2027-aisiais? Visuomenė, mokslas, technologijos.

Reklama: Vakcina nuo erkinio encefalito