Press "Enter" to skip to content

Energetiniai gėrimai. Vaistas ar nuodai?

Energetiniai gėrimai Lietuvos rinkoje pasirodė prieš maždaug 12 metų ir jau ne kartą buvo diskutuota, kad šie nealkoholiniai gėrimai yra netinkamai vaikams, juos net ketinama apriboti jaunimui iki 18 metų. Nors jau dabar visų energetinių gėrimų pakuotėse yra įspėjimai, kad šie gėrimai netinka besilaukiančioms moterims, diabetikams, vaikams ir kofeinui jautriems žmonėms.

Jei vaikams uždraudžiami energetiniai gėrimai, kodėl neuždraudžiama kava ar kiti kofeino šaltiniai? Atsakymas turbūt labai paprastas, kava ar kiti kofeino šaltiniai nėra tokie žalingi jaunam organizmui. Kodėl? Visiems žinoma, kad energetiniai gėrimai veikia vampyro principu ir visą papildomos jėgos antplūdį tiesiogiai savinasi iš mūsų organizmo.

Tačiau į viską derėtų pažiūrėti iš kitos pusės, labiau su humoro gyslele. Jei uždraudžiami energetiniai gėrimai, kodėl tuomet neuždraudžia stipresnės iki 2 laipsnių stiprumo giros? Juk mažamečiam vaikui išgėrus didelį kiek tokios giros taip pat gali pasijusti girtumo požymių. Aišku, tai tikriausiai būtų pirmas kartas, kai apsvaigstama nuo giros. Kodėl neuždraudžiama kava? Nes vaikams dažniausiai ji nėra skani… Kodėl nedraudžiama parduoti vaikams pieštukinių klijų? Juk taip puiki priemonė apsisvaiginti! Tikriausiai galima rasti ne vieną atvejį kai vaikai norėdami, gali apeiti įstatymus.

Na o dabar surimtėkime. Kaip jūs toleruojame energetinių gėrimų vartojimą jaunimo tarpe? Savo vaikams leidžiate juos gerti?

11 komentarų

 1. Rikošetas Rikošetas 2012 01 11

  Studentaudama energetinius buvau labai pamėgus, ypač kai ir dirbau, ir mokiausi. Paskutiniame kurse per sesiją išgerdavau porą litrų kavos ir kokį litrą energetinių gėrimų per parą, nes nebūdavo kada miegoti… Rezultatas? Kalio kiekis organizme nukrito 5 kartus žemiau normos ir praktiškai tiesiogine žodžio prasme ėmė pūti veidas – vėrėsi baisios votys, liko randai. Prigėriau saujas kalio papildų, susitvarkė ir dabar puodelį kavos į dieną ir retsykiais energetinio galiu išgerti be pasekmių, bet tokių „sunkiasvorių „eksperimentų niekam nerekomenduoju.

  • Tomas Morkūnas Tomas Morkūnas Post author | 2012 01 11

   aš dabar šiek tiek „užsikabinau“, bet į savaitę tik po keletą skardinių.

 2. Justinas Justinas 2012 01 12

  >kodėl tuomet neuždraudžia stipresnės iki 2 laipsnių stiprumo giros

  Alkoholiniu gėrimu laikomas tas, kuriame alkoholio daugiau nei 1.2%. 2% gėrimų, kiek žinau, _niekas_ vaikams nepardavinėja. Pasiimk tą pačią smetonišką, rasi parašyta, kad „ne daugiau kaip 1.2%“. Kitose – dar mažiau.

  • Tomas Morkūnas Tomas Morkūnas Post author | 2012 01 12

   Niekada neatkreipiau dėmesio, kad visos tik iki 1.2 %
   Tuomet ir norėdamas nenusigersi…

 3. Karolis Karolis 2012 01 12

  Nekorektiška yra priskirt žiniasklaidos išgalvotą „vampyro principą“ tik energiniams gėrimams. Energiniuose gėrimuose ir kavoje esantis kofeinas visiškai nesiskiria, todėl veikia identiškai. Jeigu kofeino veikimą pavadinsime „vampyro principu“, jis galioja be jokių išimčių tiek kavai, tiek energiniams gėrimams.

  Visų antra, tas vampyro principas yra nelogiškas iš esmės. Kofeinas jokiu būdu niekaip neima jokios energijos iš jokių išgalvotų organizmo „rezervų“, kad išliktume budrūs. Kofeino veikimo principas yra be galo paprastas – jis yra adenozino receptorių antagonistas, t.y. jungiasi prie adenozino receptorių smegenyse, dėl ko prie jų vėliau negali prisijungti hormonas adenozinas. Adenozinas sukelia mieguistumą – tai yra pagrindinė medžiaga paruošianti organizmą miegui ir leidžianti užmigti. Jeigu jis neprisijungia prie reikiamų receptorių, žmogus išlieka žvalus.

  Jeigu mes šį procesą pavadinsime kažkokiu „vampyro efektu“, tai bet koks budravimas (nemiegojimas) yra „vampyro efektas“, taip, kad tas, kuris skaito šį komentarą dabar yra paveiktas „vampyro efekto“ + dar vagia iš savo „organizmo rezervų“ energiją. :-)

  Daugiau domėjimosi, mažiau nepagrįstos panikos – mažiau galvą skaudės. Šitai ypač norėčiau adresuoti Seimo nariams…

  • Tomas Morkūnas Tomas Morkūnas Post author | 2012 01 12

   Dėkui už išsamų komentarą, tikrai buvo įdomu skaityti.

  • Dainius Tulaba Dainius Tulaba 2012 01 17

   Karoli, tačiau energetiniuose gėrimuose pilna papildų: taurinas, dar koks nors galas, karamelė, dažikliai, tirštikliai, saldikliai etc. Štai ir gaunasi „kokteiliukas“ skirtingas nuo kavos.

 4. Ieva Ieva 2012 01 12

  Juokinga, bet aš iš tiesų buvau apsvaigusi nuo mamos naminės giros, būdama mažytė. Per kažkokią šventę man truputį davė, o aš žinoma dar norėjau – skanu labai. Kai tėvai lydėjo svečius aš pabaigiau visų puodelių turinį. Grįžta tėvai, o aš į durų staktą trinkt – paeinu porą žingsnių atgal – vėl trinkt. Tėvai: „Ievute, ką čia darai?“ Aš: „bandau pro duris praeiti“ :D

  • Tomas Morkūnas Tomas Morkūnas Post author | 2012 01 12

   Na naminė gira dažnai būna daug stipresnė, man teko tokios prisiragauti jau nelabai mažam :)

Comments are closed.