Jaunieji gelbėtojai: ko verta mokyti vaikus nuo mažens

Išmokykite vaiką pirmosios pagalbos pagrindų kuo anksčiau, ir, galbūt, jis išgelbės kam nors gyvybę. Taip nutiko ir vienai amerikiečių šeimai iš Fynikso. Šeima sekmadienį ruošėsi į bažnyčią, kai tuo tarpu pro neuždarytas galines duris dvimetė Bruke išsėlino į kiemą ir įkrito į baseiną. Kai motina mergaitę ištraukė iš vandens, ji jau nekvėpavo. Tačiau devynmetis mažylės brolis Tristanas nesutriko. Jis liepė senelei paskambinti pagalbos telefonu, o pats pradėjo daryti dirbtinį kvėpavimą ir širdies masažą. Šie berniuko veiksmai išgelbėjo sesers gyvybę.
Sumanus vaikas žinojo, kaip elgtis tokioje situacijoje, nes labai mėgsta karinius ir medicinos žaidimus. Jis svajoja būti gydytoju. Viskas prasidėjo, kai vienąsyk bežiūrint filmą, kur buvo scena, kaip gelbėjamas sužeistas žmogus, berniukas pasidomėjo, kaip jį išgelbės, jeigu jis praktiškai miręs. Tuomet tėvai paaiškino pirmosios pagalbos pagrindus berniukui.
Panašioje situacijoje kiekvienas vaikas gali būti gelbėtojas. Suaugusiųjų pareiga tik išmokyti juos.
Trimetis jau gali iškviesti pagalbą telefonu 112. Jūs galite netgi pasipraktikuoti, leisdami rinkti numerį išjungtame telefone. Keturmetis gali padėti sutvarstyti nubrozdinimus ir įpjovimus. Aštuonmetis gali padėti užspringusiam žmogui atlikdamas Heinlicho manevrą. Tyrimais įrodyta, kad devynmetis gali savarankiškai atlikti uždarą širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą. Vienuolikmetis sugeba padėti žmogui, kuriam įgėlė bitė, kilo alergijos priepuolis ar patyrusiam nudegimus. Penkiolikmetis gali būti atestuotas paplūdimio gelbėtojas.
Tačiau reikia atsižvelgti į vaiko būdą. Vieni, vos tik pamatę nelaimę, tuojau puola veikti, tuo tarpu kiti tarsi sutingsta iš baimės ar nežinios.
Vaikas gali bijoti, tačiau vis tiek veikti, jeigu žinos kaip. Jiems reikia paaiškinti, kad baimė – natūralus dalykas. Juk suaugusieji kartais irgi bijo, tačiau privalo veikti ir veikia.
Štai keletas pirmosios pagalbos būdų, kurių galima išmokyti vaikus.

Pirmiausiai, žinoma, reikia šauktis pagalbos. Kviesti kitus žmones, prašyti, kad jie paskambintų pagalbos telefonu, ar ką nors nusiųsti paskambinti. Ir prisiminti, kad gelsbtint, svarbiausia yra gelbėtojo gyvybė ir saugumas, antraip jis negalės išgelbėti nukentėjusiojo.

Pirmoji pagalba užspringus

Palenkus auką į priekį suduoti kelis kart per nugarą, po to spustelėti pilvą. Amerikos Raudonojo kryžiaus draugija rekomenduoja penkis smūgius per nugarą, po to penkis paspaudimus. Spaudimus reikia atlikti tokiu būdu: apkabinti žmogų iš nugaros pusės, šiek tiek palenkti į priekį ir pridėjus kumštį nykščiu prie aukos pilvo virš bambos, spustelėti. Vaikai savo kumštį gali suimti kita ranka.

Pirmoji pagalba kraujuojant

Kraujas gali išgąsdinti vaikus. Ypač jei jo daug. Mokyti pagalbos geriau pradėti kraujuojant nosiai ar įsipjovus pirštą. Pasak Raudonojo kryžiaus draugijos specialistų, bėgant kraujui iš nosies, pagalba tokia pat, kaip ir kito kraujavimo atveju – spaudimas. Liepkite savo vaikui užspausti nosį. Kai viskas praeis, paaiškinkite, kad tokiais veiksmais jis gali padėti ir kitiems žmonėms.

Pirmoji pagalba nudegus

Jei kas nors užsiliepsnojo, vaikas turėtų šaukti ir priminti aukai, kad ji griūtų ant žemės ir voliotųsi. Nerekomenduojama mokyti vaikus naudoti gesinimo prietaisų, kadangi tai gana sudėtingi įrenginiai ir vaikas gali pakenkti pats sau. Tiesiogiai gelbėdamas degantį žmogų vaikas irgi gali susižaloti pats. Būtina paaiškinti, kad gelbėjant kitus svarbiausia yra paties gelbėtojo saugumas.

Pirmoji pagalba skęstančiajam

Gelbstint skęstantįjį, didžiausias pavojus kyla gelbėtojui, kadangi panikuojanti auka gali įsitraukti gelbėtoją ir tuomet bus tik daugiau nukentėjusiųjų. Geriausia ką nors numesti skęstančiajam, kad jis galėtų įsikibti ir plūduriuoti. Tam tinka plaukiantys daiktai – lenta, medžio šaka ar pripučiamas čiužinys.

Pirmoji pagalba kai auka nekvėpuoja

Savo vaikus galite išmokyti paprastesnio širdies masažo, kuris ir išgelbėjo mažosios Bruke gyvybę.
Auką paguldyti ant nugaros, padėti delną ant krūtinkaulio ir pasirėmus keliu į savo plaštaką spausti iki 100 kartų per minutę dažniu.
„3-5 metų vaikus galime išmokyti šio veiksmo. Ar jie atliks tai tobulai? Ne. Ar tai gali kam nors išgelbėti gyvybę? Taip.“ – sako Amerikos Raudonojo kryžiaus darbuotojai. Treniruotis vaikai gali su tėčiu ar lėle. Spaudimo dažnis turėtų maždaug sutapti su Bee Gees dainos „Stayin’ Alive“ ritmu.
Būkite saugūs ir pasiruošę padėti aplinkiniams!
Paruošta pagal CNN.

Written by Dainius Tulaba

Dainius - kompiuterių entuziastas, pagal išsilavinimą geologas. Tačiau visų pirma sutuoktinis ir tėvas. Verslininkas, investuotojas, darbuotojas. Dar rašau ir portale fwd.lt

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *