Nulakuoti nagučiai, padažytos lūpos, blakstienos, sugarbanoti plaukai, vašku suformuoti antakiai…

Šį sykį rašau ne apie dvidešimtmetę moterį, o apie 2-6 metų mergaites, kurios yra grožio salonų klientės Amerikoje. Ačiū Dievui, pas mus rinka dar ne tokia iškraipyta, bet isteriškas kūno kulto ir grožio stereotipų suvokimas grėsmingai plinta ir Europoje. Netruks ateiti ir iki Lietuvos. Blogiausia, kad ir patys tėvai, ir aplinka, vis labiau prisideda prie kūno kulto propagavimo – rengiami kūdikių šou su įmantriomis šukuosenomis, grožio konkursai ir panašūs dalykai, kuriose vaikiškumu ir laisve net nekvepia.

Pasak psichologų, pernelyg ankstyvas suaugimas tikrai turi ne tik teigiamas pasekmes. Kad ir kaip džiaugtumėmės vaikų branda, bet vaikystės laikotarpio trumpėjimas nieko gero neduoda.  Sandra Steingraber tvirtina, kad nuo per ankstyvos socializacijos vaikų smegenys pasidaro nebelanksčios, vaikams per sunku mokytis kompleksinių dalykų – groti muzikos instrumentais, mokytis kalbų, užsiimti sportu. Už tai šešiametė bijo sustorėti, o aštuonmetė jau būna išbandžiusi visas įmanomas kosmetikos priemones ir procedūras.

Tačiau pažiūrėkime iš kitos pusės. Pamėginkite prisiminti, kaip užkalbinate bet kurią mergaitę: „Kokia graži tavo suknelė“, „Kokios gražios blakstienos, kaip padažytos“, „Kokia gražutė mergytė“….  Kiek sykių esate paklausę, kokie mergytės pomėgiai, ką ji mėgsta skaityti, veikti. Tikriausiai, kitaip užklausta, ji netgi nustebtų, nes juk niekam iš tikro nerūpi jos vidinis pasaulis. Berniukams truputį paprasčiau – gražaus kūno kultas ne taip stipriai akcentuojamas –  jam sakoma: „Koks tu drąsus vyras“, „Kaip tu šauniai moki važiuoti dviračiu“. Gal kokį sykį pamėginkite paklausti kitaip?

Patys taip kalbame, o paskui stebimės, kad jaunoms merginoms rūpi tik pinigai, papuošalai, kosmetika. Bet juk išmokome kreipti dėmesį tik į gražią išorę. Mergaitėms net gėda prisipažinti, kad jos gerai mokosi, groja muzikos instrumentais.

Beje, apie pačią vaikišką kosmetiką. Jauniems organizmams ypač pavojingos hormonų veiklą mėgdžiojančios medžiagos (parabenai, ftalatai, triklozanas), kurios siejamos su vėžiniais susirgimais, skydliaukės sutrikimais, diabetu, elgesio pokyčiais ir panašiai.  Jeigu perskaitytumėte daugelio produktų, skirtų vaikams ir sužymėtų spalvingomis etiketėmis, rastume visą Mendelėjevo lentelę. Kažin kaip atrodys nuotraukoj, pavaizduota dvimetė manekenė, dar vadinama mergyte-lėle. Bet už tai klesti kosmetikos pramonė, televizijos programos. Va, The Sun televizijos modelis –  princesė Tiaamii:

Kelia daugiaprasmius pojūčius. Bent jau man. Man, kaip auginančiai dvi dukras, visai ne tas pats, kokiame pasaulyje jos auga.

O kaip Jums?