Šilta – šalta ir kiti mokymo skaityti žaidimai

loto_de_socorrismo-9
Foto iš grainedit.com
Keletas žaidimų, kurie moko atpažinti formas ir nustatyti sekas. Tai du svarbiausieji įgūdžiai mokantis skaityti, nes neatpažindamas formų, vaikas neišmoks raidžių, o negebėdamas suvokti sekų – nesupras, kad raidės vienokioj ar kitokioj sekoj sudaro visiškai skirtingus žodžius. Taigi, kas gali padėti mokytis skaityti?

Šilta-šalta. Kol vaikas laukia kitame kambaryje reikia paslėpti nedidelį daiktą – monetą, sagą ar pan. Reikia labai atidžiai apieškoti teritoriją. Kai vaikas artėja prie daikto, sakom: „Šilta“, kai nutolsta „šalta“, o kai visai visai arti: „karšta“.

Dėlionės ir piešinukų loto. Tinka visi pastabumą lavinantys žaidimai. Visai nesvarbu, koks piešinėlis pavaizduotas ar kiekdetalių turi dėlionė- svarbiausia, kad reiktų atidžiai apžiūrėti paveiksliukus, ieškoti formų bendrumo.

Savo gamybos komiksai. Vienas paprasčiausių būdų pasigaminti tokią knygelę – keliaujant į parką ar  kitokią „ekskursiją“, padaryti daug nuotraukų. Paskui jas sudėti/suklijuoti į albumą. Su vaiku atkuriant istoriją prie nuotraukų galima prirašyti po sakinį. Vyresnis vaikas gal norės ir pats nupiešti savo komiksą.

Paslėptų formų ieškojimas. Paveikslėlyje pripieškite daug įvairių formų – apskritimų, trikampių, kvadratų. Pieškite vienus ant kitų, kad reiktų sukaupti dėmesį norint visus surasti. Paskui su vaiku suskaičiuokite kiek yra paslėtų figūrų. Užduoties supaprastinimui galite iškirpti šabloną arba paprašyti: „Trikampius nuspalvink žalia spalva“. Lygiai taip galima paslėpti ir raides.

Taškų jungimas. Sunumeruojame taškus nuo vieno iki dešimties ir duodame vaikui sujungti iš eilės. Tiek taškų pilnai užteks, kad nuosekliai jungiant gautumėt dėžutę, puodelį, eglutę ar daugiakampį.

Dar keletas žaidimų iš http://www.mokytoja.lt/:

  • Kai skaitote savo vaikui, išsirinkite vieną žodį. Kiekvieną kartą išgirdęs šį žodį vaikas turi spragtelėti pirštais (Pvz., spragtelėk pirštais, kai išgirsi žodį „ir“).
  • Iš laikraščių, žurnalų, dėžučių iškirpkite abėcėlės raides ir sudėkite jas į dėžutę. Jūsų vaikas gali naudoti šias raides tardamas ir dėliodamas įvairius žodžius.
  • Pažaiskite žaidimą „Rimo bokštas“. Padėkite ant stalo kaladėlę. Pasakykite žodį ir paprašykite vaiko sugalvoti žodį, kuris rimuotųsi (lėlė, gėlė, žolė, pelė). Sugalvojęs žodį, kaladėlę deda vaikas. Toliau kitą žodį galvojate Jūs. Pabandykite pastatyti kuo aukštesnį bokštą, sakydami žodžius, kurie rimuojasi.
  • Skatinkite vaiką ištarti, skaityti ir valgyti žodžius, naudodami raidelių makaronus, sausainius.
  • Pažaiskite žaidimą „Slaptasis agentas“, raskite žodžius, kurie prasideda kuria nors raide (pvz. m ar p). Ieškokite žodžių ant etikečių, pastatų, ženklų, parduotuvių, reklamų, maisto produktų – tiks bet kokie žodžiai kasdieninėje jūsų aplinkoje.
  • Leiskite vaikui pasirinkti raidę (pvz. K). Užrašykite raidę ant popieriaus lapelių ir padėkite lapelius ant daiktų, kurie prasideda ta raide (pvz. ant kėdės, kilimo, kriauklės, kakavos). Pabandykite padėti lapelį ant daikto, kuris neprasideda raide k, ir leiskite vaikui ištaisyti klaidą.

Sėkmės žaidžiant ir mokantis.

Written by Ilona-Eitnė

Eitnė – viena iš portalo eitne.lt autorių ir pagrindinė redaktorė. Dar ji – nuostabi mama ir sėkminga verslininkė su kalnu idėjų. Jai trūksta tik vieno – kokių 3 papildomų valandų paroje.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *